Panevėžio r. gyventojų bendruomenė „Upytės žemė“ rugpjūčio 10-12 dienomis įgyvendino Panevėžio r. savivaldybės administracijos finansuojamą vaikų vasaros stovyklos projektą „Pažink save“, kurio metu į stovyklos veiklas siekta įtraukti sunkiausio ir sudėtingiausio amžiaus tarpsnio – paauglystės sulaukusius vaikus.
Bendruomenė dalyvauja VĮ Lietuvos automobilių kelių direkcijos organizuotame projekte „Eismo saugumas bendruomenėse“, todėl stovyklos kelionė į Aukštaitijos nacionalinį parką prasidėjo pasikartojant saugaus eismo taisykles. Mokiniams buvo priminta, kaip elgtis autobuse ar išlipus iš jo, einant gatve ar ją kertant, ypatingas dėmesys buvo skirtas saugos diržams. Visiems keliautojams buvo padovanoti šviesą atspindintys atšvaitai.
Stovyklos metu keliautojai lankėsi Ginučių vandens malūne, kurį XIX a. antroje pusėje pastatė dvarininkas Gimžauskas iš Linkmenų. Stovyklautojai apžiūrėjo malūne saugomas valstybei ir Aukštaitijos nacionalinio parko direkcijai priklausančias vertybes, įdėmiai klausėsi pasakojimų ir legendų apie malūno istoriją. Stipriausieji bandė pasukti veleną, bei girnomis susimalti miltų.
Palūšėje įsikūrusioje virtualioje kino erdvėje, naujausių technologijų dėka, kur vaizdas perteikiamas ant išgaubto ekrano 360° kampu, vaikai pasijuto it keliaujantys kosmose. Seanso metu saugodamiesi įvairių dydžių asteroidų jie skriejo virš Marso debesų ir kalvų, aplankė Saturno žiedus, matė Jupiterio neaprėpiamą kraštovaizdį, iš arti apžiūrėjo kitas Saulės sistemos planetas, jų palydovus ir žvaigždynus.
Keliaudami Meironų pažintiniu taku, stovyklautojai susipažino su Aukštaitijos nacionalinio parko augalija, grožėjosi miško, pievų, ežerų ir pelkių vaizdais. Visi džiaugėsi įveikę pažintinio tako tiltelius ir įkopę į stačiausius parko kalvelių šlaitus, o brisdami per smilgų pievą pasijuto esantys tikrose nendrių džiunglėse.
Vakarop, įsikūrę stovyklavietėje prie Lūšio ežero, vaikai šnekučiavosi, dalinosi dienos įspūdžiais, ant laužo gamino vakarienę, žvejojo, džiaugėsi maudynėmis vėsiame ežero vandenyje.
Pasidžiaugę ankstyvo ryto saulės spinduliais keliautojai leidosi į baidarių žygį, išskirtinai tik miško vietovėmis tekančia, Būkos upe. Grožėdamiesi pakrančių augmenija, žydinčiomis vandens lelijomis, Ažvinčių giria, Vyžių mišku, praplaukę Vaišnoriškiškės kaimą su senovinio liaudies stiliaus pastatais, stengdamiesi išvengti susidūrimų su į upės vagą įgriuvusiais senais medžiais, stovyklautojai pasiekė Baluošo ežerą, kurį perplaukę pasiekė baidarių žygio finišą. Pailsėję ir atgavę jėgas vaikai dalyvavo badmintono ir tinklinio varžybose. Pasiskirstę į komandas žaidėjai įnirtingai kovojo dėl kiekvieno taško. Vadoklių ir Mikėnų bendruomenės įsteigtais medaliais pasipuošė trys stipriausios tinklinio varžybų komandos. Badmintono čempionate trečiąją vietą iškovojo Orestas Kiela, antrąją – Eva Snieškaitė, pirmosios vietos taure ir draugų sveikinimais džiaugėsi Domantas Šiaučiūnas. Visi varžybose dalyvavę žaidėjai buvo apdovanoti paguodos prizais, kuriuos įteikė europarlamentaro Bronio Ropės padėjėja Jūratė Žilinskienė. Varžyboms teisėjavo Arnas Jakaitis ir Ilona Benetaitė.
Paskutiniąją stovyklos dieną mokiniai savo jėgas išbandė karstydamiesi medžių viršūnėse įrengtoje trasose, o skrydžio laisvės jausmą patyrė skriedami per ežerą „Žuvėdros“ pramogų parke. Pakeliui namo stovyklautojai lankėsi Adomynės dvaro rūmuose, kur ieškojo paslėpto lobio, vaišinosi dvarišku viralu ir pagrabinėmis bandelėmis. Apžiūrint dvare eksponuojamą parodą vaikų veidai nušvito karpiniuose pamačius pažįstamą ir savą vietovę – Ustronę bei Juozo Tumo-Vaižganto ir Knygnešių muziejų.
Vaikų vasaros stovykla – tai galimybė paaugliams prasmingai leisti laisvalaikį, mokytis taisyklių, kaip harmoningai gyventi su savimi ir kitais žmonėmis. Stovyklos metu vaikai patyrė daug gerų emocijų. Ugdėsi ištvermę, kritinį mąstymą ir komandinio darbo įgūdžius. Stiprėjo jų fizinė bei emocinė sveikata. Būdami draugų ir gamtos apsuptyje vaikai labiau pažino save ir kitus.
Projekto vadovė Odeta Baltramiejūnienė